אבטחת מתקנים אסטרטגיים

אבטחת מתקנים אסטרטגיים

 

 

תחום אבטחת מתקנים אסטרטגיים נחשב למקצועי ביותר כאשר מדובר באבטחה של מתקנים הנדרשים לקיומה התקין של המדינה. מתקן אסטרטגי במהותו הינו כזה המספק שירות חיוני לציבור גדול או למדינה. מתקני דלק, בסיסי צבא, נמלים, שדות תעופה, מיזמי בנייה ענקיים, ליווי שינוע חומרים מסוכנים ועוד. אלו דוגמאות למתקנים אסטרטגיים. 

 

אבטחת מתקנים אסטרטגיים דורשת מיומנות וניסיון מקצועי ייחודי. לרוב, נדרש כוח אדם שתכנן ויישם פרויקטים בסדרי גודל כאלו, על מנת לדעת כיצד לתכנן מערך אבטחה רלוונטי למתקן כזה. בנוסף לתכנון, נדרש גם כוח אדם שיודע ליישם את הפרויקט, כולל ניהול ופיקוח. פרויקטים כאלו כוללים הרבה ביורוקרטיה בעבודה מול גופי ממשל ומול מוסדות אסדרה. 

 

תכנון אבטחת מתקנים אסטרטגיים דורש הסתכלות במספר מעגלי אבטחה. המעגל הרחב הוא לנטר איומים ברמת מדינה – לחשוב אילו איומים רלוונטים למתקן כזה. החל מפעולה צבאית, פעולת קומנדו, פשע, סייבר, ריגול ועד רשלנות או עובד ממורמר (איום פנימי). כל איום כזה מחייב התייחסות בכל מעגלי האבטחה של המתקן. 

 

מעגל נוסף הוא האזור הגיאוגרפי והחברתי בו שוכן המתקן. האם המתקן שוכן בקרב אוכלוסיה בעייתית? האם הוא שוכן בתוך מרחב אורבני צפוף? האזור הגיאוגרפי-חברתי משפיע על היכולת של חברת האבטחה להתמודד עם סיכונים. למשל, מתקן חומרים מסוכנים בסמוך למרחב אורבני צפוף. תרחיש כזה יכול להוות אתגר למתכנני מערך האבטחה. 

 

בנוסף למעגל המדינה והאזור, על מערך אבטחת מתקנים אסטרטגיים לקחת בחשבון גם את האזורים הרגישים ביותר בתוך המתקן אותו רוצים לאבטח. יש הבדל בין חדר אוכל לעובדים לבין מעבדה המהווה את המהות של המתקן. האזורים הרגישים בתוך המתקן הקריטי נדרשים, כל אחד, למעגל אבטחה ייעודי. 

 

לכל המעגלים שצוינו יש להוסיף את מעגל הכוח אדם. אבטחת מתקנים אסטרטגיים צריכה לכלול בחינה מדוקדקת של העובדים והספקים במתקן. עובדים נדרשים לעבור סיווג ביטחוני בהתאם לרמת החשיפה שלהם לסודות, ניטור כוח האדם, בהתאם לאפשרויות הקבועות בחוק, הוא כלי עזר ראשון במעלה לאבטחת מתקן אסטרטגי. 

 

מעגל נוסף באבטחת מתקנים אסטרטגיים הוא האבטחה ההיקפית. זו הכוללת גדר, שומרים בעמדות, סיורים רכובים ומוצרי מתח נמוך תומכים. מטרת השמירה ההיקפית היא להרתיע פולשים ולזהות בזמן אמת ניסיונות פריצה למתקן. 

 

מתקן אסטרטגי יכול להיות גדול. אפילו גדול מאד ולהתפרס לעיתים על שטח של אלפי דונמים. יש מקרים שהמתקן כולל מספר אתרים נפרדים אותם יש לאבטח כמכלול אחד. אתגרים אלו יכולים להקשות על אבטחת מתקנים אסטרטגיים ודורשים התייחסות בשלב התכנון. 

 

בשל המורכבות המקצועית הטמונה בתכנון, ביצוע ותפעול אבטחת מתקנים אסטרטגיים, רצוי לבחור בחברת אבטחה עם ניסיון. רצוי כזו שכבר עשתה בעבר מספר פרויקטים בסדר הגודל הנדרש וכזו שיכולה להתחייב שהיא מעסיקה את כוח האדם הנדרש. 

פתרונות האבטחה והשמירה המתקדמים והמקצועיים של צוות 3 מותאמים לכל לקוח בהתאם לצרכיו. הניסיון הרב והקשר הרציף עם הלקוחות מאפשר בקרה מתמדת ומענה מותאם לצרכים המשתנים. 

 

   

 

להצעת מחיר או ייעוץ בנושא אבטחה צרו איתנו קשר

צרו קשר