התקנת מצלמות אבטחה לבית

מצלמות אבטחה מבטיחות לנו שקט נפשי ויש שיגידו שהן העיניים הנוספות שלהם, אם זה לטובת צפייה על העובדים, המטפלים, לייצר הרתעה או כדי להגן על הטריטוריה הפרטית שלנו – הבית וגם העסק שהוא סוג של בית שני.

אז הגיע הזמן לרכוש מצלמות אבטחה, אבל איך מתחילים? מה חשוב לדעת בתהליך? מה ההבדל

בין התקנה עצמית להתקנה באמצעות מומחה? ולמה ההתקנה במרבית המקרים עולה יותר ממערכת האבטחה? המומחים של צוות 3 כאן כדי לתת לכם את כל המידע, ובעיקר להדגיש את חשיבות התקנת המערכת באמצעות מומחים.

רגע, למה חשוב להתקין מערכת אבטחה רק באמצעות מתקין מומחה?

מצלמות אבטחה מוצעות בשלל דגמים, כמו בופה פתוח, פשוט מושיטים יד ורוכשים את המצלמה שמתאימה לתקציב או לדרישות שלנו. אבל, ויש כאן אבל גדול, לא משנה איזו מצלמה תרכשו – זולה או יקרה, התקנה מקצועית היא הלב הפועם, זאת שתשפיע את איכות המערכת ותוצאות הצילום. נכון ששיטת DIY הפופולרית בתחום זה בהחלט יכולה להוזיל את העלויות, אך לעיתים ההתקנה יכולה לעלות כפול מהמצלמה בשל המורכבות שלה, ולכן העדיפו לרכוש חבילה הכוללת גם וגם.

בואו נדבר תכל’ס, מה ההבדל בין התקנת DIY לבין מומחה?

תכנון רבותיי, תכנון

לא משנה עד כמה מצלמת האבטחה שלכם מתקדמת ומכילה את כל הפיצ’רים האחרונים בתחום, חשוב להבין שמצלמות הן לא תמונה שיש לתלות במיקום מסוים. מדובר במערכת שלמה שצריך לתכנן היטב בחלל בצורה אסטרטגית, על מנת להקל על ההתקנה, ובד בבד להבטיח שמערכת האבטחה תתאים לאופי המקום והדרישות הספציפיות שלכם. שיטת DIY לרוב לא תכיל תכנון מעמיק, אלא משוער, וזאת לעומת מומחה המגיע למקום ומבצע תכנון מקצועי של מיקום המצלמות והערכת מצב האבטחה בחלל.

למעשה, המטרות העיקרית של התכנון המקדים הן:

 • לזהות נקודות גישה מרכזיות.
 • להגדיר את השטח שנרצה לצלם, האם הוא שטח צר או רחב.
 • בחירה בין מצלמה נסתרת או גלויה, (מן הסתם נסתרת צריכה תכנון שונה).
 • לקבוע איזה גודל וסוג מערכות האבטחה יתאימו לאופי החלל ודרישות האבטחה.
 • בחירת סוג המצלמות הדרושות כמו קוויות או אלחוטיות (על פי ממצאי השטח).
 • כמות המצלמות הדרושה לטובת כיסוי השטח.
 • שילוב של מצלמות פנים וחוץ בצורה מאוזנת וממוקדת.

לצד כל אלה, יש לתכנן גם את ‘מאחורי הקלעים’, כלומר האם נרצה מערכת הקלטה או לא, מהיכן נרצה לצפות בנעשה, מהנייד באמצעות אפליקציה וכו’.

שיקולי חיווט במהלך ההתקנה

כיום ניתן למצוא מערכות אבטחה קוויות ואלחוטיות, כאשר באופן טבעי שיטת ההתקנה תהיה שונה בין השתיים. בואו נראה מה ההבדל בין שתי המערכות מבחינת התקנה.

– מערכות אבטחה קוויות

מצלמות אבטחה קוויות כרוכות בשימוש בחיישנים המותקנים על גבי אלמנטים, כמו חלונות ודלתות. כל אחד מהחיישנים הללו חייב להיות מחובר לפאנל הראשי של המערכת באמצעות חוטים. כאן החשיבות של התקנה מקצועית נכנסת לתמונה, כיוון שחוטים אלה מהווים פגיעה במראה האסתטי של החלל, ולכן מתקין מקצועי ימצא פתרונות יצירתיים להסתרת החוטים. מובן שבפעמים מסוימות יש צורך בשינויים פיזיים במבנה כמו חציבה בקיר לצורך העברת החוטים לפאנל הראשי, כמו גם פתרונות נוספים. עוד דבר בעניין זה, חשוב להבין שאומנם מערכות קוויות מגיעות עם כבלים וחוטים ייעודים, אך לעתים יש צורך בהחלפת הכבלים, מכיוון שאורך הכבלים הדרוש יכול להשפיע על סוג מערכת האבטחה. לדוגמה, במערכות DVR סטנדרטיות, יש צורך בכבלים מסוימים שיכולים להשפיע על איכות התמונה, מה שמתקין מקצועי יוכל להחליף מבעוד מועד, כך שאיכות התמונה תהיה גבוהה מראש ולא תזדקקו לאחר ההתקנה להחליף כבלים בשל איכות צפייה ירודה.

– מערכות אבטחה אלחוטיות

מערכת אבטחה אלחוטית זקוקה לחיווט מינימלי, ולכן ברוב המקרים אין צורך בשינויים פיזיים בחלל כמו קידוחים ושבירת קירות שעשויים לפגוע בעיצוב החלל. אולם, חשוב להבין שגם המערכות האלחוטיות מתחברות לחיישנים הנמצאים על אלמנטים שונים כמו על החלונות והדלתות. אך ההבדל במקרה זה הוא החיישנים השולחים אותות אודיו וידאו לפאנל הראשי, ללא חיבור באמצעות חוטים לפאנל, מה שמקל על עבודת ההתקנה, אך אין זה אומר שהיא פשוטה. המיקום של מצלמות האבטחה עוד נקודה חשובה בתהליך התכנון הוא המיקום של מצלמות האבטחה. כמובן שהמיקום חייב להיבחר בצורה מקצועית על פי גודל החלל, אופיו והדרישות שלכם. כאן חשוב להבין שבשיטות DIY אנשים נעזרים בסרטונים שונים ברשת המסבירים היכן למקם את המצלמות, אך לא תמיד ההסבר אכן מתאים לאופי החלל שלכם והאלמנטים הנמצאים בו, מה שיכול לגרום למצלמה להיות חסרת תועלת.

בכל מקרה, לא משנה אם מצלמות האבטחה מותקנות בפנים הבית או בחוץ, חשוב להתמקד בעת בחירת המיקום בצרכים הספציפיים שלכם. לדוגמה אם מדובר על מצלמה לבית פרטי, המצלמה תהיה ממוקמת בדרך המובילה לדלתות הכניסה והאחורית שלכם, כלומר הדרכים השונות בהן אנשים ניגשים לבניין, לבית הפרטי או לעסק. במקרים מסוימים, יתכן שיהיה צורך בהתקנת מספר מצלמות בכדי לצלם אזורים ספציפיים בחלל, אך מה שבטוח הוא שההתקנה של המצלמה חייבת להיות כלפי מטה בצורה שתאפשר לזהות תנועה באופן מדויק. כמובן שאם מדובר במצלמת כיפה הדבר שונה לחלוטין.

עוד דבר בעניין מיקום המצלמות, הוא ההבדל בין התקנה בחלל סגור לבין התקנה בחצר. מובן שכאשר מדובר על התקנה בחצר יש כמה פרמטרים שיש לקחת בחשבון:

 • בחירת מיקום שיגן על המצלמה מפני גשם.
 • לשים לב לתאורה האחורית, הרי כאשר יש אור בהיר הוא מחוויר את התמונה.
 • לשים לב להתלקחות העדשות, מכיוון שהשתקפות מהשמש או מתאורה אחרת עלולים
  לגרום להתלקחות עדשות.
 • יש להרחיק את המצלמות מאור שמש ישיר, כדי להימנע מצילומי אבטחה לקויים.
 • יש להתקין את המצלמה במיקום גבוה ורחוק מהישג יד, אך לא גבוה מידי, על מנת שניתן יהיה לזהות אנשים.

לסיכום, התקנת מערכות אבטחה היא מורכבת יותר ממה שאנחנו חושבים, ונראה שגם אנשים בעלי ידיים עובדות מוצאים את עצמם לא פעם מול שוקת שבורה באמצע תהליך ההתקנה, או גרוע מזה – מוצאים את המצלמות כלא יעילות בשל התקנה שגויה. זו הסיבה שכיום חברת צוות 3 מוכרת מצלמות אבטחה ת מ י ד כולל התקנה, המתבצעת על ידי בעלי מקצוע מומחים, מנוסים ומוסמכים!

מרגישים שחייבים לשתף?


logo (1)
 • פרופ' א.ד. ברגמן 2, רחובות
 • support@team3.co.il