EN
Slider
חברת אבטחה, חברת שמירה, מוקד ומערכות מיגון, שירותי ניקיון  - צוות 3
חברת אבטחה, חברת שמירה, מוקד ומערכות מיגון, שירותי ניקיון  - צוות 3
חדשות וכתבות

“אבא אמר שאיתי הוא עובד קשה כמו שעבד בימים שהיה מג”ד”


עודכן ב
פורסם באתר גלובס בתאריך 21/08/2014 | ע”י רונה חזקיה > 

ניר גלבוע היה בן 22 כשהקים חברת שמירה קטנה בשם “צוות 3” ■ אחרי קריירה צבאית הצטרף גם אביו לעסק ■ “ההצלחה הגדולה היא שידעתי להקשיב לאנשים מהתחום או מתחומים משיקים”

ניר גלבוע צילום איל יצהר

סיור במשרדי המטה של חברת צוות 3 יחד עם המנכ”ל והבעלים, ניר גלבוע, מרגיש כמו סיור בחירות עם פוליטיקאי. גלבוע אדיב ומברך לשלום כל אחד מהעובדים, ומכיר כל אחד בשם – מהעובדים במחלקת הגבייה, דרך איש מכירות במחלקת השיווק ועד טכנאי שקפץ לבקר ויצא עם בקבוק שמן זית.

“בסופו של דבר אנחנו חברת שירותים, וככזו הרווחיות שלנו מאוד רזה”, אומר גלבוע, “למעשה, כל מה שאנחנו עושים יכול לבוא מישהו אחר ולעשות את אותו הדבר. בשביל להיות מסוגל לבצע את העבודה באיכות גבוהה וגם להיות רווחי ותחרותי, אתה צריך להיות מאוד מסודר, מאוד מדוד, להביא לניצול מקסימלי של כל המשאבים.

היה לנו ועד עובדים לפני שזה היה אופנתי

“חלק מזה זו השקיפות מול העובדים. אנחנו היינו הראשונים בתחום שפתחו קופת גמל לעובדים שלנו, ולפני שזה נהיה אופנתי הוקם אצלנו ועד עובדים, שהלכנו איתו יד ביד. ההסתדרות פעילה ומעורבת פה בחברה כבר שנים רבות. תמיד אני אומר שגם ככה השכר בענף הזה הוא נמוך, אז אם יש דבר שאנחנו מקפידים עליו זה לשלם את השכר אחד לאחד, ולהיות בשקיפות מלאה”.

– למה בעצם לא לשלם יותר?

“הרבה פעמים את השכר קובע הלקוח. למשל, אני מתמודד על פרויקט אבטחה שיש בו כך וכך עמדות שמירה, שמסתכמות בכך וכך שעות בחודש. כדי לקבל את הפרויקט אני צריך לתמחר לפי שכר X. יש לקוחות שאני מדבר איתם כדי שישלמו יותר לעובדים, ולפעמים אחרי מו”מ הם מבינים שאם יוסיפו עוד קצת הם יקבלו עובדים איכותיים יותר ובעלי מוטיבציה להחזיק בעבודה לזמן רב יותר.

“עד לפני כמה שנים התחום הזה היה פרוץ, אבל אנחנו מאז ומתמיד דגלנו בתשלום שכר כחוק. המזמין הכי גדול של שירותים מהסוג הזה הוא המדינה. שנים לא התמודדנו במכרזים, בגלל שהעיקרון בהם הוא שהמחיר הנמוך ביותר זוכה. במשך שנים הראינו לחשבים של משרדים ממשלתיים שהמחיר הזוכה לא מאפשר לשלם שכר כחוק. החוק להגברת האכיפה, שנכנס לתוקפו לפני שנים ספורות, מטיל אחריות מלאה על מזמין העבודה. כלומר, עובד שלא שילמו לו כחוק יכול לתבוע פלילית את המנכ”ל של מזמינת השירות”.

– ואיך החוק הזה עזר לכם לגדול?

“חברות שפעם נתנו להן הצעות והסתכלו רק על המחיר קראו לנו לחזור למו”מ, כי עם כניסת החוק, מזמין אחראי, שלא רוצה להסתבך עם החוק, מסתכל גם על איכות השירות וגם על אמינות הקבלן. הרי אם הקבלן לא ישלם היום לעובדים לפי החוק, יום אחד אתה תיתבע על זה”.

תמיד בער לי ליצור משהו משלי

גלבוע (46) הקים את צוות 3 בשנת 1989, כשהיה חייל משוחרר בן 22, כחברת שמירה, והיום היא מספקת בנוסף גם שירותי ניקיון, מוקד ומערכות מיגון ואמצעי בטיחות לבית. “לקראת השחרור שלי החלפתי איזה חבר שהיה שומר, ובאותו שבוע זה התחבר לי”, מספר גלבוע, “אני לא בא ממשפחה של אנשי עסקים – סבא שלי היה חקלאי ואבא שלי ז”ל איש צבא – אבל לי תמיד בער ליצור משהו משלי. אבא שלי, שהיה תא”ל ומפקד הנח”ל, היה אמור להיות מנכ”ל רשות הטבע אחרי הקריירה הצבאית, אבל זה לא יצא לפועל. באותו זמן אני התחלתי והקמתי חברת אבטחה קטנה בתל אביב, ואיכשהו הצלחתי לשכנע אותו שיצטרף לחלום הזה שלי.

“עבדנו מאוד מאוד קשה. היינו מסתובבים בבוקר כמנהלים ומנסים לגייס עוד לקוחות, ובערב משתבצים כשומרים בסידור העבודה והולכים לשמור. בתור תא”ל אבא שלי היה איש מוכר, ולא היה לי נעים שהוא הולך לעבוד כשומר, למרות שזה היה בשעות הלילה כשכולם ישנים, אז כמה דקות אחרי שהוא היה מגיע למשמרת, גם אני הייתי מגיע כאילו להביא לו קפה וסנדוויץ’, ומעביר איתו לילה”.

– הייתה לך ניידת, רכב שמירה, משרד?

“אחרי אפיזודה קצרה שלא עבדה טוב עם שותפים בתל אביב, חזרנו הביתה לאזור השפלה. המשרד היה פה ברחובות, והקמנו אותו עם השותפים שאיתם אני עובד עד היום. הם נתנו לנו שירותים ראשוניים של משרד ורכבים. מהיום הראשון הם לא פעילים בניהול השוטף של העסק. אני חושב שפה היו שני מהלכים שמאוד עזרו לי להצליח – העסק עבר למקום מגוריי, שבו הכרנו הרבה אנשים שפרגנו ליוזמה המקומית, הנס-ציונית הזאת, ונתנו לנו את הצ’אנס הראשון; ובחרנו בשותפים טובים, שהם איתנו עד היום ויש בינינו יחסים טובים, ולכן לא בזבזתי זמן על מריבות”.

– גם העבודה עם אביך הייתה נטולת מחלוקות?

“הייתה בינינו באמת שותפות טובה, אבל בסך הכול אבא שלי היה כבר אחרי קריירה גדולה. אני רציתי לגדול והוא חשש מזה, אז היו לנו חיכוכים על הרקע הזה. אני זוכר מקרה אחד בו זכינו במכרז גדול, ואז הוא התחיל לשכנע אותי לוותר על הזכייה.

השותף הכי חשוב

“בתחילת 94′ אבא שלי נפטר מהתקף לב בגיל 48. בגלל שהוא תמיד שירת בתפקידי שדה, מבחינתי עברנו שנים טובות מאוד בהיבט של אבא ובן. פתאום חיינו ביחד, היינו צמודים לפחות 18 שעות ביממה. הוא תמיד היה אומר שאיתי הוא עובד קשה כמו בימים שהוא היה מג”ד, כי היינו עובדים המון כדי לחסוך כסף ולקנות עוד מדים, עוד מכשירי קשר, עוד ציוד שהיינו צריכים בשביל להתקדם”.

– איבדת את השותף הכי חשוב. איך זה השפיע עליך ועל החברה?

“אחרי שאבא שלי נפטר הייתי צריך להחליט לאן אני לוקח את העסק הזה – האם אני משאיר אותו עסק מקומי בקנה מידה קטן, או שאני הופך את החברה למשהו גדול יותר. בניתי תוכנית עבודה של שנתיים שאחריה אקבל החלטות, ובאמת אחרי שנתיים החלטתי שאני רוצה לפתח את החברה. חוץ מחברת הניקיון שהקמנו יחד, בסוף 95′ הקמתי גם את המוקד, שזו חברה שמתקינה מערכות מיגון אלקטרוניות, מערכות אזעקה, מצלמות, מערכות גילוי אש ועשן. כלומר נכנסתי לעולם שכולל גם טכנולוגיה”.

– מאיפה הייתה לך היכולת הכלכלית לעשות קפיצה כזו?

“היה פה הרבה מימון בנקאי, הרבה ערבויות אישיות שלנו. בהיבט הזה אלה היו שנים קשות של אשראי בנקאי גדול שמונף על הכתפיים. אמנם קיבלנו עוד ועוד עבודות, אבל כל אחת מהן גם צריך לממן. ההוצאה הגדולה ביותר היא שכר עבודה. אתה משלם כל 9 בחודש את שכר העבודה, אבל מקבל את השכר שלך מהלקוח אחרי ממוצע 90 יום. הצלחנו ליצור אמון במערכת הבנקאית, אבל אלה בהחלט היו ימים מאוד קשים”.

– מאיפה היה לך הידע לתפעל אופרציה כזו? הרי התחלת כחייל משוחרר.

“למדתי באוניברסיטה, כי הבטחתי לאבא שלי שגם אם אני אהיה בעלים של עסק אני לא אוותר על הפרק הזה. עשיתי תואר ראשון במשך 10 שנים, אבל את רוב הידע צברתי עם הזמן. אני חושב שההצלחה הגדולה היא שידעתי להקשיב, לאנשים מהתחום או מתחומים משיקים והרבה פעמים גם נעזרתי ביועצים חיצוניים. את הדברים שאני לומד אני משבץ בתוכניות העבודה בקבוצה”.

– מה סדר הגודל של צוות 3 כיום?

“הקבוצה כולה מגלגלת מחזור של כ-350 מיליון שקל, אנחנו מעסיקים 4,500 עובדים בתפקידים שונים וגדלים משנה לשנה. למשל בשנה שעברה גדלנו ב-50 מיליון שקל בפעילות, שזה משמעותי. צריך להבין שבתחום השירותים רווחיות של 5% נחשבת גבוהה. אנחנו בין עשר חברות האבטחה הגדולות בארץ, אבל היעד שלנו זה לא להיות מספר 1 ולא מספר 2, כי למרות שאנחנו גדולים אנחנו רואים את עצמנו כחברת בוטיק. כלומר, לא ניקח כל לקוח בשביל להיות שם, ניקח רק לקוחות שאיתם אנחנו יכולים לשלם שכר כחוק, לעשות את העבודה בצורה טובה, יעילה, ואיכותית, וגם להרוויח כסף”.

צוות 3

שנת הקמה: 1989 מייסד: ניר גלבוע תחום פעילות: שירותי אבטחה, ניקיון ובטיחות

מחזור מכירות: כ-350 מיליון שקל מספר עובדים: 4,500

 

לכתבה באתר גלובס
שתפ/י את הכתבה
תגיות:
Script
שינוי גודל פונט